„Rybacy” uczą się jak być bezpiecznym w internecie.

W bieżącym roku szkolnym przedszkolaki z grupy „Rybacy” zapoznały się z bohaterem projektu edukacyjnego (robocikiem)-Neciem.

Necio.pl  to projekt edukacyjny skierowany do dzieci w wieku 4-6 lat, którego celem jest nauka bezpieczeństwa w Internecie. Prowadzony jest przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Fundacją Orange, w ramach programu Komisji Europejskiej „Safer Internet”. Bohater projektu Necio, zaprasza najmłodszych do wspólnej „zabawy w Internet”.

Na potrzeby projektu, przy współpracy z firmą YUMMY Factory, powstał serwis internetowy zawierający animacje, gry oraz piosenki tłumaczące najmłodszym zasady bezpiecznego surfowania. Korzystając z serwisu Necio.pl, dzieci dowiedują się, czym jest Internet, jak surfować po stronach WWW, bezpiecznie komunikować się z innymi, używać poczty e-mail, wybierać bezpieczne strony. Najmłodsi internauci poznają Sieciuchy (postacie uosabiające internetowe zagrożenia). Serwis pozwala także dziecku na opanowanie umiejętności posługiwania się myszką i klawiaturą.

W ramach projektu przygotowano również scenariusze zajęć, z których korzystamy  podczas zajęć.  Na program składa się pięć spotkań, których celem jest zapoznanie dzieci z pojęciami „komputer” oraz „internet”, a także oswojenie ich z klawiaturą komputerową i zasadami bezpieczeństwa online. Poprzez aktywne słuchanie bajki, naukę piosenek, pracę z zeszytem ćwiczeń i grę ruchową dzieci dowiadują się, że Internet to przyjazne miejsce, w którym przy wsparciu rodziców można się bezpiecznie bawić, uczyć i poznawać świat.

Drogi rodzicu chroń swoje dziecko !

Korzystaj z aplikacji „Necio” wspólnie z dzieckiem. Wykorzystuj pojawiające się ilustracje oraz rymowanki do rozmowy na temat różnych możliwości, jakie dają internet oraz urządzenia mobilne.

Wspólnie z dzieckiem ustalcie zasady korzystania z urządzeń elektronicznych. Pamietaj o umiarze! Zadbaj, by dziecko w wieku przedszkolnym nie korzystało z tabletu czy smartfona codziennie, a jednorazowa sesja korzystania przez nie aplikacji nie przekraczała 15 minut. Aby ustalić czas korzystania z aplikacji „Necio”, włącz funkcję licznika.

Anna Surma