Czytający rodzice

Czytający Rodzice  to Kochający Rodzice

Głośne czytanie i rozmowy o książce. To najłatwiejszy, najtańszy i najprzyjemniejszy dla dzieci sposób budowania ich umiejętności językowych, poszerzania wiedzy, podnoszenia motywacji do nauki. Wiedzą o tym Ci rodzice, którzy poswięcili nam swój czas, aby przyjść do naszego przedszkola i wesprzeć akcję społeczną jaką jest „Tydzień czytania” w pierwszym tygodniu czerwca według kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.  W tegorocznej akcji wzięli udział : Pani Malina Zawadzka, Pani Aleksanndra Czmoch, Pani Paulina Ścisłowska oraz Pan Wojciech Krupiński. Dzięki zaangażowaniu rodziców przedszkolaki z grup: „Rybki” i „Marynarze” mieli możliwość przeżycia wielu wspaniałych przygód. Podczas spotkań z literaturą dziecięcą, słuchacze mogli doświadczać, liczyć, poznawać fascynujący świat książek. W pierwszym dniu „Tygodnia czytania” Pani Malina Zawadzka zaproponowała swoim słuchaczom książki: A. Słowińskiej „Kicia Kocia”, oraz E. Piotrowskiej „Tupcio Grupcio”. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały przygód bohaterów.  Wyraziły swoje zadowolenie brawami i podziękowaniami dla gościa. W drugim dniu „Tygodnia czytania dzieciom”, Pani Malina zaciekawiła najmłodszych słuchaczy interaktywną książką H.Tulleta pt: „Naciśnij mnie”. Przedszkolaki wyraziły swoją  radość podczas zabawy przy tej książce, oraz przy kolejnej autorstwa A.C. Tidholm pt: „Jest tam kto?”.                   Dzięki odpowiednio dobranej literaturze udało się czytelnikowi - Pani Malinie zaspokoić naturalną potrzebę dzieci poznawania świata przez zabawę. Najmłodsi słuchacze z entuzjazmem podziękowali mamie Juliana za spotkanie. Dzieci uroczyście wręczyły bransoletkę: „Stokrotkę” i zaśpiewały piosenkę pt: „Bajeczki”.

Kolejnego dnia do grupy „Rybki” zawitał kolejny wyjątkowy gość. Pani Aleksandra Czmoch odwiedziła  dzieci aby wspólnie wyruszyć w świat książkowych przygód. Tak oto dzieci udały się w swojej wyobraźni do książki Doroty Gellner pt: „Duszki, stworki, i potworki”. Przedszkolaki odkryły tam niepowtarzalne śmieszne i całkiem niegroźne jak się okazało stworki. Lektura spowodowała, przełamanie u dzieci ewentualnych lęków. Sprawiła, że dzieci zamiast bać się , świetnie się bawiły. Słuchając i oglądając kolejne książeczki dzieci mogły odkrywać świat przyrody w lekki, zabawny sposób, szukając odpowiedzi na pytanie „Kto zjadł biedronkę?”. Bardzo spodobała się przedszkolakom ostatnia zaproponowana pozycja przez naszego gościa jaką była książka z serii Akademii Mądrego Dziecka pt: „Jeden dwa, trzy”. Dzięki tego rodzaju literaturze przedszkolaki sprawdziły swoje umiejętności przeliczania. Z każdą odkrytą kartką książeczki, dzieci nie mogły powstrzymać ciekawości odpowiadając na postawione pytania:  Co też się zmieniło ? Co przybyło? Czego zabrakło? Co się stało? Każde dziecko chciało odkryć kartkę aby dowiedzieć się jaka zmiana czeka go na kolejnej stronie? Każde dziecko wzięło udział w tej fascynującej zabawie z książką. Rozbawieni  i zadowoleni słuchacze podziękowali za spotkanie Pani Oli Czmoch - mamie jednego z naszych przedszkolaków – Tymona wręczając papierową bransoletkę.                          „Rybki” zaśpiewały także dla swojego gościa piosenkę pt: „Bajeczki”.

W czwartek odwiedziła dzieci z grupy „Rybek” mama Tymoteusza Ścisłowskiego, która zaprezentowała dzieciom książkę pt: „ Chcę mieć przyjaciela” z serii „Poczytaj mi mamo”. Po zapoznaniu się z treścią lektury przedszkolaki rozmawiały o przyjaźni. Dzieci szukały odpowiedzi na pytanie:  Jaki powinien być prawdziwy przyjaciel? Odgrywały scenki. Opowiadały o swoich przyjacielach. Na koniec spotkania z mamą Tymoteusza przedszkolaki pięknie podziękowały piosenką. Uroczyście wręczyły bransoletkę „Stokrotkę”.

W piątek gościliśmy natomiast rodzica dziecka z grupy żłobkowej – tatę Zuzi Pana Wojciecha Krupińskiego, który zainteresował dzieci książkami: R. Butschkowa pt: „Mam przyjaciela strażaka” , „Kim chcę zostać?- Strażak”, oraz „Gdzie pracuje wóz strażacki?”.  oprócz ciekawej literatury, którą przedstawił przedszkolakom Pan Wojciech, opowiedział również o swoim zawodzie, zademonstrował strój strażacki, pokazał dzieciom rekwizyty strażackie niezbędne w pracy strażaka. Pozwolił także dzieciom przymierzyć kask i kurtkę strażaka. To niezwykłe spotkanie zakończone zostało piosenką zadedykowaną przez dzieci dla naszego gościa. Przedszkolaki z grupy „Rybek”podziękowały Panu za wizytę.

Pan Wojciech Krupiński odwiedził także tego samego dnia dzieci z grupy „Marynarze”. Przedstawił swoim  słuchaczom literaturę dotyczącą swojego zawodu. Po zapoznaniu dzieci z książkami przeprowadził rozmowę na temat swojej pracy, pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przypomniał dzieciom numer alarmowy. Przedszkolaki były zafascynowane tym spotkaniem. Uważnie słuchali swojego gościa oraz aktywnie brali udział w zajęciach. Dzieci serdecznie podziękowały Panu Wojciechowi Krupińskiemu za wizytę. Wyraziły chęć kolejnego spotkania wręczyły swoje prace plastyczne. Po spotkaniu chłopcy jak i zarówno dziewczynki z grupy „Marynarze” zadeklarowali chęć pracy w zawodzie strażaka w dorosłym życiu.

Wszystkie opisane spotkania z książką sprawiły dzieciom dużo radości. Wpłynęły na ich zainteresowania, rozbudziły wyobraźnię, zaciekawiły otaczającym ich światem.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim naszym gościom, którzy zechcieli aktywnie włączyć się w czytanie dzieciom. Te niecodzienne i jakże wyjątkowe spotkania zostaną na długo w pamięci przedszkolaków.

Dziękujemy za wsparcie idei czytania i docenienie jej roli w życiu i rozwoju Waszych pociech. Zachęcamy do czytania dzieciom codziennie. Zapraszamy na kolejne spotkania z książką w ciągu następnego roku szkolnego.

Justyna Frączek

Anna Surma