JAK WYCHOWAć BYSTRZEJSZE DZIECKO?

JAK WYCHOWAĆ BYSTRZEJSZE DZIECKO?

Na wstępie pocieszenie, otóż jeśli chodzi o inteligencję naszych dzieci, połowa pracy została wykonana już w chwili zapłodnienia. Oznacza to, że geny mają w 50 procentach swój udział w rozwoju intelektualnym dziecka. Oczywiście wszyscy chcemy jak najwięcej zrobić dla naszych dzieci, ale świadomość, że nie przekroczymy owych 50%, pozwala nam trzymać się w granicach zdrowego rozsądku.

Drugie 50% to wpływ środowiska, co oznacza, że możemy jeszcze dużo zrobić aby poprawić perspektywy intelektualne dziecka. Najlepszym okresem kształtowania inteligencji i innych cech osobowości, takich jak uwaga, wytrwałość, motywacja, ciekawość jest wczesne dzieciństwo, ponieważ wtedy mamy największy wpływ na to w jakim środowisku przebywa dziecko, środowisko natomiast najsilniej oddziałuje na mózg w czasie, kiedy jest on najbardziej plastyczny i podatny na różnego rodzaju wpływy.

Oczywistym jest, że nie wszystkie doświadczenia społeczne maja jednakowo silny wpływ na kształtowanie inteligencji dziecka. Oddziaływania środowiska zmieniają się również wraz z upływem czasu. Przykładem mogą być leki, które są niebezpieczne w okresie zarodkowym, ale nie stanowią zagrożenia dla płodu. Podobnie jest z nauką – niektóre doświadczenia są bezużyteczne, jeśli pojawią się za wcześnie albo za późno, czyli w nieodpowiednim wieku.

Badaczom udało się wyodrębnić kilka aspektów środowiska dziecka, które z całą pewnością wpływają na jego rozwój umysłowy. Są nimi:

1. Cechy rodziny: pozycja społeczno – ekonomiczna, kolejność narodzin i praca zawodowa matki.
  2. Opieka prenatalna dziecka.
  3. Odżywianie.
  4. Rozrywki i otoczenie fizyczne.
  5. Sposób opieki nad dzieckiem.
  1. Wykształcenie.

W kolejnych artykułach opiszę szczegółowo, wpływ poszczególnych czynników na rozwój umysłowy dziecka.

LITERATURA: Lise Rliot,  "Co tam się dzieje?. Jak rozwija sie mózg i umysł w pierwszych pięciu latach życia".