Przedszkole Miejskie nr 1 Morskie Skarby

Osiem zasad bezpieczeństwa dzieci w internecie dla rodziców:

 

Osiem zasad bezpieczeństwa dzieci w internecie dla rodziców:

I  Porozmawiaj z dzieckiem na temat prywatności w sieci – dziecko nigdy nie powinno podawać swoich danych osobowych nieznajomym w Internecie i w sieciach społecznościowych.

II Bądź czujny i monitoruj aktywność dziecka w sieci: ustaw hasło i pozwól dziecku na surfowanie w Internecie w czasie, gdy możesz kontrolować jego aktywność online. Ustal jasne zasady dotyczące korzystania z komputera.

       III  Naucz dziecko dbać o swoją prywatność w portalach społecznościowych. Jeśli Twoja pociecha korzysta z    Facebooka zadbaj, by informacje, które publikuje w sieci były dostępne wyłącznie dla znajomych. Kontroluj również samą listę znajomych – podejrzenia powinny wzbudzać osoby sporo starsze od dziecka. Uczul pociechę, że nawet w takich miejscach jak Facebook może czyhać na nie złośliwe oprogramowanie, które potrafią infekować komputer tak samo, jak robiły to lata temu wirusy przenoszone na dyskietkach. Pamiętaj, że wiele aplikacji żąda od użytkownika udostępnienia prywatnych danych – naucz dziecko, aby unikało takich programów.

      IV Nie pozwól, by twoje dziecko udostępniało posty w mediach społecznościowych dla wszystkich – wtedy nie możesz kontrolować rozprzestrzeniania udostępnionych informacji np. na temat waszego rodzinnego wypadu nad Bałtyk.

    V Informacje zamieszczane w Internecie nie znikają. Nie zakładaj, że po usunięciu zdjęcia lub nawet konta w sieci społecznościowej, wszystkie dane tam zmieszczone zostaną automatycznie usunięte. Zdjęcia i informacje mogą być już zapisane na komputerze innego użytkownika sieci. Pomyśl dwa razy, zanim zamieścisz swoje lub dziecka zdjęcia i dane w Internecie.

VI Kontroluj kamerę internetową – niektóre warianty złośliwego oprogramowania mogą uzyskać dostęp do kamery bez twojej wiedzy. Kiedy dziecko jej nie używa, możesz zakleić ją taśmą. Twoje pociechy powinny używać kamery wyłącznie do komunikacji z przyjaciółmi i rodziną.

VII Aktualizuj oprogramowanie antywirusowe.

VIII Aktualizuj system operacyjny oraz zainstalowane aplikacje.