"Cudze chwalicie swego nie znacie"

Program autorstwa Pani Joanny Sawickiej "Cudze chwalicie swego nie znacie" skierowany jest do grupy dzieci 4 - 5 letnich, uczęszczających do Przedszkola Miejskiego Nr 1 "Morskie Skarby" w Międzyzdrojach.

Zadania edukacyjne i wychowawcze wynikające z programu będą realizowane przez nauczyciela grupy, rodziców oraz osoby wspierające działania przedszkola, tj. pracowników Wolińskiego Parku Narodowego.

Cele i treści programu są dostosowane do potrzeb i możliwości rozwojowych dzieci oraz zgodne i zintegrowane z treściami Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego.

Głównym celem programu jest poznanie środowiska przyrodniczego oraz podstawowych zasad ochrony środowiska naturalnego Wolińskiego Parku Narodowego.

W toku realizacji treści programowych dzieci poznają położenie geograficzne WPN, zapoznają się z różnorodnością gatunków fauny i flory WPN. Program rozwija zainteresowania przyrodnicze uczestników, zachęca do uważnej obserwacji otoczenia naturalnego, rozbudza ciekawość świata przyrody.

Przedszkolaki uczestniczące w działaniach na rzecz programu, poznają rośliny i zwierzęta chronione WPN. Uczą się podstawowych zasad ochrony przyrody. Program kształtuje wśród wychowanków opiekuńczą postawę wobec świata roślin i zwierząt. Uwrażliwia na krzywdę istot żywych, promuje wartości proekologiczne w życiu przedszkolaków.