Przedszkole Miejskie nr 1 Morskie Skarby

Sposób odżywiania a rozwój inteligencji dziecka

Sposób odżywiania a rozwój inteligencji dziecka

 

            Pomiędzy czwartym miesiącem życia płodowego i drugim rokiem po narodzinach mózg dziecka jest bardzo wrażliwy na jakość i ilość spożywanego jedzenia. U dzieci niedożywionych w tym okresie występuje znaczne obniżenie ilorazu inteligencji. Wolniej rozwija się mowa, zdolności sensoryczne, motoryczne, pojawiają się problemy z zachowaniem.

Chociaż w obecnych czasach większość dzieci spożywa tyle białka i kalorii, ile potrzebuje, to jednak wiele z nich nadal nie otrzymuje pewnych składników odżywczych – witamin, minerałów i mikroelementów, niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania mózgu. Jednym z nich jest żelazo, którego niedobór może prowadzić do anemii, która jeśli się przedłuża może znacznie zahamować rozwój poznawczy dziecka. Często zaczyna się w drugiej połowie pierwszego roku życia, kiedy zapas żelaza zgromadzony w ciele dziecka w okresie płodowym ulega uszczupleniu. Wówczas pediatrzy zalecają podawanie dzieciom mleka wzbogaconego w żelazo lub płatków zbożowych z dodatkiem żelaza. Starsze dzieci powinny jeść żółtka jajek, zielone i żółte warzywa, czerwone mięso, ziemniaki, pomidory i rodzynki. Przyswajanie żelaza zwiększa witamina C, dlatego wraz ze źródłem żelaza dobrze jest podać jakiś produkt zawierający ta witaminę.


           Żelazo nie jest jedynym składnikiem wpływającym na zdolności poznawcze dzieci. Z 45 składników potrzebnych dla rozwoju ciała i utrzymaniu jego funkcji aż 38 jest niezbędnych dla rozwoju układu nerwowego. Wykazano, że niektóre z nich, m. in. jod, cynk, witaminy z grupy  B wpływają na rozwój poznawczy dziecka. Najlepiej jeśli dzieci będą czerpały te wszystkie witaminy i minerały ze zdrowej i zrównoważonej diety, która jest korzystna zarówno dla mózgu, jak i całego ciała. Owszem można podawać preparaty witaminowo – mineralne ale należy wyraźnie przestrzec przed ich przedawkowaniem, które jest potencjalnie szkodliwe.


W obszarze odżywiania dzieci niewątpliwie najważniejsze jest karmienie piersią, które z całą pewnością przyczynia się do wzrostu ilorazu inteligencji. dzieci karmione mlekiem matki w wieku ośmiu lat otrzymują około ośmiu punktów więcej w testach inteligencji, niż dzieci karmione butelką.  Im dłużej dziecko jest karmione piersią w pierwszym roku życia, tym większe jest jego IQ. 

Literatura: L. Eliot, „Co tam się dzieje?”, Poznań 2010