RYWALIZACJA W OKRESIE PRZEDSZKOLNYM

Często w obecnych czasach rodzice a nawet wychowawcy wprowadzają współzawodnictwo i rywalizację w wychowanie dzieci. Mówią : „Musisz być pierwszy, najlepszy itp.…” Słowa „Ja pierwsza, ja pierwszy” słyszymy w codziennych sytuacjach życiowych, szkolnych, przedszkolnych.

Coraz częściej, zarówno w domu, jak i w przedszkolu widzimy sytuacje, w których w dzieci wykonują określone zadania niestarannie, szybko, tylko po to, żeby być pierwszym, przed innymi.

Otóż  drodzy rodzice  trzylatek czy pięciolatek nie potrafi podejść z dystansem do konkurowania z innymi.

Gdy dorośli wzmacniają lub aranżują sytuacje, w których dzieci porównują się między sobą, to szybko okazuje się, że maluchy umieją docenić własne dokonania tylko wtedy, gdy mogą je odnieść do słabszych wyników innych. Co  gorsza, nabyta w dzieciństwie skłonność do rywalizacji stanowi później jedną    z najpoważniejszych przeszkód w rozwoju dojrzałej duchowości człowieka.

Literatura: Szymon Grzelak, ”Dziki ojciec”, Poznań 2011