„ZŁOTY WIEK MOTORYCZNOŚCI”

Potrzeba ruchu w okresie od trzeciego do siódmego roku życia jest tak duża, że jej niezaspokojenie nazwano „głodem ruchowym”, a ponieważ sposób  kształtowania sprawności ruchowej  decyduje o rozwoju fizycznym w dalszych latach życia, dlatego okres przedszkolny nazywamy „złotym wiekiem motoryczności”.

Wielu współczesnych  rodziców nie odczuwa potrzeby dbania o sprawność fizyczną swoich dzieci. Po pierwsze sami wychowywali się w domach, gdzie nie przywiązywano do tego wagi, po drugie są tak zapracowani, że ograniczają czas spędzany z dzieckiem, a  jego wychowanie powierzają często opiekunkom.

Główną przyczyną zaniedbań w zakresie rozwijania sprawności fizycznej dzieci jest oglądanie telewizji oraz korzystanie z komputerów i tabletów ponad miarę, często po kilka godzin dziennie. Konsekwencją jest nasilenie się zaburzeń rozwoju sprawności ruchowej dzieci.

Również wiele niepracujących matek zamiast iść z dzieckiem do parku, na świeże powietrze, sadza dziecko na kanapie i zachęca do oglądania bajek, filmów, jednego za drugim dla świętego spokoju.

Dla wyobrażenia sobie niezaspokojonej potrzeby ruchu wśród dzieci przedstawię schemat dziecięcego dnia. A mianowicie:

Rano – brak czasu na wszystko, a rozespane dziecko źle reaguje na ponaglenia dorosłych. Jedno z rodziców w pośpiechu więc myje dziecko, ubiera, chociaż pięciolatek  przy niewielkiej pomocy dorosłego potrafi te czynności zrobić sam. Nie ma czasu na posiłek, nie mówiąc już o szklance mleka. Przed wyjściem znów rodzic nakłada na dziecko wierzchnie ubranie i biegiem do przedszkola, najlepiej samochodem ( niektórzy taxi).

W przedszkolu – podobne czynności – dorosły zdejmuje wierzchnie ubranie z dziecka, zakłada kapcie i „wpycha pociechę” do sal.

Po południu  - kiedy rodzice przychodzą po dziecko, znów wyręczają je w nakładaniu ubrania, chociaż nie ma już takiego pośpiechu, a zamiast spaceru znów jazda samochodem do domu. „Koniec kłopotów”, można zająć się ważnymi sprawami - praniem, prasowaniem, obiadem. Dziecko natomiast sadza się przed telewizorem, komputerem, niech nie przeszkadza.

W dni wolne -  jest troszkę lepiej – czasem wyjście na plac zabaw, działkę, spacer.

RODZICE - TO ZA MAŁO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dziecko dla prawidłowego rozwoju fizycznego musi codziennie do woli biegać, skakać, grać w  piłkę itp. Nie może i nie da się na zapas wyszaleć ruchowo, podobnie jak nie da się na zapas najeść lub wyspać!!!

W kolejny artykule przedstawię ustalenia dotyczące rozwoju sprawności ruchowej dzieci w wieku przedszkolnym.

Literatura: E. Gruszczyk – Kolczyńska (red.), „Starsze przedszkolaki”, Kraków 2014;