Przedszkole Miejskie nr 1 Morskie Skarby

"Bezpieczny Przedszkolak to Ja"

Zadaniem nauczycieli – wychowawców w przedszkolu jest zapewnienie opieki nad zdrowiem, bezpieczeństwem i prawidłowym rozwojem dzieci. Biorąc pod uwagę konieczność dbania o bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do przedszkola powstał projekt: „Bezpieczny Przedszkolak to Ja”. Podczas pracy nad projektem, uwzględniono konieczność posiadania przez dzieci w wieku przedszkolnym umiejętności przewidywania i radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia poprzez własciwą „ocenę” niebezpieczeństwa.

Celem projektu jest wyposażenie naszych podopiecznych w wiedzę i umiejętności z zakresu dbania o bezpieczeństwo własne i innych. Realizacja projektu ma miejsce w każdym roku szkolnym obejmując każdą grupę przedszkolną. Praca z projektem polega na utwalaniu zasad bezpieczeństwa, uaktualnianiu jego treści merytorycznych i różnicowaniu form, tak aby stawały się one coraz bardziej atrakcyjne dla naszych wychowanków. 

W ramach realizacji projektu podejmujemy współpracę z instytucjami takimi jak: 

- Policja

- Pogotowie Ratunkowe

- Straż Pożarna

- WOPR

- Przychodnia Zdrowia

- Fundacja: „Dajemy dzieciom siłę”.

 

Projekt składa się z 13 obszarów, tj:

  • Ja w przedszkolu.
  • W drodze do przedszkola.
  • Uroki i niebezpieczeństwa zimy.
  • Chcę być bezpieczny również latem.
  • Niebezpieczne przedmioty i urządzenia.
  • Wypadki i pierwsza pomoc.
  • Na podwórku.
  • Ja i niebezpieczne rośliny i zwierzęta.
  • Zagrożenia ze strony dorosłych.
  • Moje zdrowie.
  • Pali się!
  • Zagrożenia płynące z internetu.
  • Niebezpieczne media.

W każdym z obszarów przypisane są konkretne działania. Realizacja działań przebiega według aktualnych potrzeb grupowych, organizacyjnych lub innych okoliczności wynikających np: z obecnej pory roku bądź związanych z realizowanymi tematami kompleksowymi. Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci w wieku przedszkolnym zwracamy uwagę na konieczność zaznaczenia tego problemu w placówce w jego szerszym aspekcie. Oprócz obszarów obowiązkowo realizowanych w edukacji przedszkolaków wynikających z podstawy programowej przedszkola w projekcie uwzględnione są treści dotyczącyce bezpieczeństwa dzieci w internecie, w mediach, poruszane są tematy dotyczące zagrożeń płynących ze strony dorosłych, wypadków i pierwszej pomocy. W celu realizacji założeń wynikających z projektu: 

„Bezpieczny przedszkolak to Ja” podejmujemy współpracę z Policją, Pogotowiem Ratunkowym, Strażą Pożarną oraz korzystamy ze strony internetowej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacją Dzieci Niczyje).

Od lat w naszym przedszkolu współpracujemy z Komendą Policji w Międzyzdrojach. Przedszkolaki niejednokrotnie mają okazję korzystać z gościnności Policjantów i udawały się z wizytą na Komendę. W bieżącym roku szkolnym gościliśmy Komendanta Policji w Międzyzdrojach - Panią Bernadettę Kujdę. Dzięki uprzejmości naszego gościa dzieci poznały pracę policjanta. Cykl spotkań dotyczył zajęć poświęconym: bezpieczeństwu drogowemu wypadkom drogowym, numerom alarmowym, sytucjom w których dzieci nie powinny ufać nieznajomym. Wielokrotnie przypominamy dzieciom o zasadach przechodzenia przez jezdnię i innych ważnych regułach zachowania się podczas wycieczek przedszkolnych. Podczas spotkań z funkcjonariuszami Policji przedszkolaki dowiadują się o roli fotelików, pasów bezpieczeństwa oraz o znaczeniu znaczków i opasek odblaskowych, którymi zostają wielokrotnie obdarowane przez naszych gości.

Podczas realizacji projektu „Bezpieczny Przedszkolak” pomocna okazuje się współpraca ze Strażą Pożarną, która oprócz systematycznego uczestnictwa w corocznie organizowanym Festynie Rodzinnym, stara się być do dyspozycji dzieci również w ciągu trwania roku szkolnego.  Korzystając z gościnności Panów Strażaków przedszkolaki również odwiedzają ich w miejscu pracy, gdzie oczekują w gotowości na atrakcyjne zajęcia. Na miejscu, dzieci mają możliwość zobaczyć wnętrze budynku Straży, wysłuchać wykładu specjalnie im dedykowanemu. Mają również okazję do zwiedzenia budynku Straży Pożarnej w jego wnętrzu, jak również garażu. Panowie strażacy przy każdej okazji przypominają dzieciom o zasadach bezpieczeństwa podczas pożaru, o  numerze telefonu alarmowego. Dzieci mogą za każdym razem wejść do wozu strażackiego, przymierzyć kask, usłyszeć sygnał strażackiego wozu a nawet próbować lać wodę z węża strażackiego. W bieżącym roku szkolnym gościliśmy w przedszkolu Panów Strażaków z Ochotniczej Strazy Pożarnej w Lubiniu. 

Wykorzystując materiały zamieszczone na stronie Fundacji: „ Dajemy Dzieciom Siłę”, wzbogacamy swój warsztat pracy o nowe niekonwencjonalne pomysły do realizacji ważnych treści programowych dotyczących tematu zagrożeń płynących ze strony dorosłych. Dzięki materiałom fundacji wprowadzamy 5 zasad właściwego postępowania: G- gdy mówisz „nie”, to znaczy nie, A- alarmuj, gdy potrzebujesz pomocy, D- dobrze zrobisz, mówiąc o tajemnicach, które Cie niepokoją, K- koniecznie pamietaj, że Twoje ciało należy do Ciebie, I- intymne części ciała są szczególnie chronione. Uzyskany dostęp do scenariuszy oraz innych przydatnych materiałów ze strony fundacji pomaga nam zaplanować i zorganizować dzieciom cykl spotkań w ramach programu przeciw przemocy w internecie: „Necio”. Najstarsze dzieci z zainteresowaniem uczestniczą w zajęciach z bohaterem - robotem o imieniu Necio. Przedszkolaki poznają podstawowe pojęcia związane z obsługą komputera, internetem, a szczególności zapoznają się z zasadami bezpieczeństwa podczas korzystania z komputera i internetu. Do cyklu spotkań dołączone mogą być kolejne dwa zajęcia dotyczące zasad korzystania z telefonu komórkowego, oraz telewizji.